مدیر فروش داخلی: 09386147220
Search
Close this search box.

کاربرد سیلیکات پتاسیم برای برنج بسیار زیاد است. کود حاوی سیلیس و پتاس از حساسیت گیاه به شرایط محیطی کم می کند. این گیاه به علت بافت نرمی که دارد به آسانی دچار خمیدگی یا ورس می شود و این امر سبب نفوذ آفت کرم ساقه خوار در بافت گیاه می گردد.

بررسی های علمی نشان می دهد که کاربرد سیلیکات پتاسیم برای برنج به آن کمک میکند تا بر بسیاری از مشکلات فائق آید. در این مقاله از ایران سیلیکات قصد داریم تا بیشتر پیرامون این موضوع صحبت کنیم.

کاربرد سیلیکات پتاسیم برای برنج

دلیل کاربرد سیلیکات پتاسیم برای برنج چیست؟

 

کاربرد سیلیکات پتاسیم برای برنج دلایل فراوانی دارد در این بخش به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم. علت استفاده از این کود در گیاه برنج عبارتنداز:

پیشگیری از ورس یا خمیدگی گیاه برنج

از مهم ترین کاربرد سیلیکات پتاسیم برای برنج میتوان به عمودی ساختن رشد ساقه و برگهای این گیاه اشاره کرد. در اصل این امر سبب می شود تا توزیع نور داخل کانوپی به طور وسیع بهبود ‌یابد. خوابیدگی ساقه از مشکلات اصلی در برنج است که سبب کاهش کمی و کیفی محصول میشود؛ افزون بر آن برداشت محصول را هم با مشکل روبرو می کند.

افزایش مقاومت برنج در برابر عوامل نگران کننده

کود سیلیس پتاسیم مقاومت برنج را در برابر عواملی مانند: ورس، خشکی و تجمع ماده خشک در برنج افزایش می‌دهد. این کود میزان قدرت اکسیداسیون ریشه‌ برنج را افزایش می دهد. با استفاده از این کود از خسارت‌های ناشی از طوفان، گرما زدگی و یخ‌زدگی کاهش پیدا می کند.

افزایش فعالیت های آنزیم های موثر در فتوسنتز

این کود میتواند به طور گسترده فعالیت‌های برخی از آنزیم‌های فتوسنتز برنج را بهبود ببخشد و از این طریق تا اندازه‌ قابل توجهی از میزان پیری برگ‌های برنج می کاهد.

بهبود کیفیت ظاهری برنج

با کاربرد سیلیکات پتاسیم برای برنج میتوانید شاهد پیشرفت ظاهری هم در این محصول باشید. در واقع نفوذ سیلیس و پتاس درگیاه، سبب افزایش میزان پروتئین دانه های آن می شود و زمانی که پروتئین زیاد است، مقاومت دانه ها هم نسبت به ترک خوردگی بیشتر می شود؛ درنهایت کیفیت ظاهری گیاه بهبود می یابد.

افزایش تولید انبوه برنج

کاربرد کود سیلیس پتاس در محیط کشت هیدروپونیک سبب رشد ریشه و اندام هوایی گیاه می شود. در اصل این کود به رشد تعداد پنجه، اندازه برگ و فعالیت فتوسنتزی برگ‌های تحتانی کمک شایانی می کند.

افزایش میزان کربوهیدارت در بافت گیاه برنج

با مصرف کود سیلیس پتاس در خاک برنج، میزان کربوهیدرات‌ها در برگ‌ها، ساقه ها و دانه ها به ترتیب ۷، ۱۱ و ۶ درصد افزایش پیدا می کند؛ افزون بر آن به دنبال مصرف کود در پای گیاه برنج، با رشد قابل توجه تعداد سلول‌های سیلیکاتی مواجه خواهید شد. این امر منجر به وسعت یافتن سطح اپیدرمی گیاه می شود. سطح اپیدرم مانند دریچه‌ای عمل می کند که نور خورشید با عبور از آن، میتواند به سلول‌های مزوفیل برسد.

بهبود عملکرد دانه های برنج

عدم کاربرد سیلیکات پتاسیم برای برنج باعث کاهش یافتن ۴۰ درصد از دانه‌های خوشه‌چه‌های بارور و همچنین سبب کاهش ۱۰ درصد از کل تعداد خوشه‌چه‌های پانیکول‌ها می شود. در مقابل با اعمال این کود شاهد پیشرفت در عملکرد برگ و ساقه تا میزان ۸ درصد هستیم و عملکرد کمی و کیفی برنج هم تا ۸۸-۵۶ درصد پیشرفت چشمگیری می کند.

کود سیلیکات پتاسیم سبب بهبود عملکرد خوشه‌چه و افزایش مقدار دانه های برنج می شود؛ بنابراین قطع به یقین برای پایداری عملکرد محصولات برنج ضروری است.

کاربرد سیلیکات پتاسیم برای برنج

چه زمانی کاربرد سیلیکات پتاسیم برای برنج ضروری است؟

اگر تا اینجای مقاله همراه ما بوده باشید، حتما به تاثیر کاربرد سیلیکات پتاسیم برای برنج پی برده اید؛ اما در برخی مواقع گیاه برنج با نشانه های ظاهری از کمبود سیلیس و پتاس نمایان می شود. در این بخش می خواهیم درباره این نشانه ها صحبت کنیم.

نشانه های کمبود کود سیلیس پتاس در گیاه برنج عبارت انداز:

پتاسیم سیلیکات طی مراحل چندگانه برای استفاده کشاورزان به شکل کود تغییر پیدا می کند و تمام موارد ذکر شده در این مقاله زمانی میسر می شود که از کود مرغوب و باکیفیت برای افزایش عملکرد گیاه برنج استفاده شود.

در نتیجه، استفاده از سیلیکات پتاسیم برای برنج می‌تواند به عنوان یک روش کارآمد برای بهبود عملکرد و کیفیت محصولات برنج عمل کند. این ماده معدنی می‌تواند به عنوان یک ماده غذایی برای گیاهان عمل کند و همچنین می‌تواند به عنوان یک دفاع طبیعی برای گیاهان در برابر بیماری‌ها و آفات عمل کند. به همین دلیل، کشاورزان می‌توانند از این ماده معدنی برای بهبود عملکرد محصولات برنج خود استفاده کنند و به کاهش استفاده از محصولات شیمیایی و سموم کشاورزی بپردازند.

تولید کنندگان در صنایع کودسازی کشور میتوانند جهت سفارش سیلیکات پتاسیم با هر ریشیوی درخواستی با کارشناس فروش شرکت ایران سیلیکات در ارتباط باشند.

در صورت داشتن هرگونه سوال درباره کاربرد سیلیکات پتاسیم برای برنج، میتوانید آن را در بخش دیدگاه مطرح کنید یا حتی میتوانید برای دریافت مشاوره رایگان در این زمینه با شماره تلفن های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *