مدیر فروش داخلی: 09386147220
Search
Close this search box.

سیلیکات پتاسیم کاربرد گسترده ای در انواع صنایع دارد. این ترکیب در شکل ها و قالبهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال کود سیلیکات پتاسیم در کشاورزی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. این کود که ترکیبی از سیلیس و پتاسیم است به صورت مکمل و محلول به محصولات کشاورزی اسپری می شود.

کود سیلیکات پتاسیم از فرسایش خاک جلوگیری می کند زیرا خاکها در طی برداشت مکرر محصول، مقدار قابل توجهی سیلیس و پتاسیم مورد نیاز خود را از دست می دهد. اینجاست که کود سیلیکات پتاسیم به عنوان اصلاح کننده خاک عمل می کند این تنها بخشی از کاربرد کود سیلیکات پتاسیم در کشاورزی است برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله همراه ما در ایران سیلیکات باشید.

فواید کود سیلیکات پتاسیم در کشاورزی

استفاده از کود سیلیکات پتاسیم در کشاورزی سبب بهبود روند حاصل دهی درختان می شود. فواید این کود در محصولات کشاورزی به شکل های زیر است:

 سبزینگی گیاه را بهبود می بخشد

تابش مستقیم خورشید سبب سوختن برگهای درختان می شود. این امر سبزینگی گیاهان را از بین می برد. برخی اوقات تابش نور خورشید به قدری است که حتی به بافت میوه هم آسیب می زند و شکل ظاهری آن را تیره می کند.

اینجاست که کود سیلیکات پتاسیم به عنوان ناجی محصولات کشاورزی عمل می کند و با برطرف ساختن عناصر حیاتی (سیلیس و پتاسیم) از خشکی بیش از حد برگ های درختان جلوگیری می کند. هرچه سبزینگی گیاه بیشتر باشد رشد کمی و کیفی محصول هم بالا می رود.

کود سیلیکات پتاسیم زمان انبار داری محصولات را افزایش میدهد

هر چه میزان سیلیس و پتاسیم محصولات کشاورزی بالاتر باشد؛ زمان ماندگاری آنها در انبار هم بیشتر خواهد بود. کود سیلیکات پتاسیم از خرابی و تلفات میوه ها و خشکبارها پیشگیری می کند.

مقاومت گیاه را افزایش می دهد

کودی که حاوی سیلیسیم و پتاسیم است؛ مقاومت گیاهان را در برابر حمله جاندارانی مثل ‌ کنه،‌ کرم ساقه خوار و شته افزایش می دهد. جالب است بدانید که با کاربرد کود سیلیکات پتاسیم در کشاورزی مقاومت گیاه در برابر عوامل طبیعی مانند شوری خاک، سرمازدگی، گرمازدگی و … هم افزایش می یابد. در اصل زمانی که دیواره سلولی گیاه با کود غنی از سیلیس و پتاسیم تقویت می شود؛ مقاومت گیاه هم به خودی خود بالاتر می رود.

آفت و بیماری های گیاهان را کاهش می دهد

کود سیلیکات پتاسیم بیماری های آفتی گیاهان را کنترل می کند. در اصل بستر مناسبی برای عایق سازی گیاهان در مقابل بیماری هایی مانند پژمردگی ورتیسیلیومی، سفیدک پودری فراهم می کند. حتی پس از گذراندن دوره بیماری گیاه، به ترمیم و بازسازی دیواره ها هم کمک می کند.

از خمیدگی گیاهان جلوگیری می کند

زمانی که تنه ها و شاخه های درختان به مرحله افزایشی طول خود می رسند؛ ممکن است با مشکلاتی مانند خمیدگی یا ورس مواجه شوند. استفاده از کود پتاسیم سیلیکات زاویه قرار گیری شاخه ها و برگ ها را در حالت نرمال تنظیم می کند. علت این امر افزایش ضخامت دیواره سلولی گیاه با استفاده از کود سیلیکات پتاسیم است هرچه دیوار سلولی قطور باشد میزان خمیدگی گیاه هم کاهش می یابد.

سایز میوه ها را افزایش می دهد

زمانی که میوه ها با کمبود پتاسیم مواجه می شوند؛ ممکن است سایزشان کوچکتر از حد نرمال باشد و حتی احتمال دارد که دچار رنگ پریدگی هم شوند. با کاربرد کود سیلیکات پتاسیم روند متابولیسمی درختان میوه افزایش می یابد؛ این امر کمک می کند تا اندازه میوه ها افزایش پیدا کند و در عین حال سبب شیرین شدن آنها هم میشود. پس میتوان به یقین گفت که این کود کیفیت و ظاهر میوه های صادراتی را بهبود می بخشد.

کود سیلیکات پتاسیم رشد گیاهان زینتی و گلدانی را افزایش می دهد

معمولا گیاهان گلدانی نسبت به گیاهان کشت شده از رشد مطلوبی برخوردار نیستند علت این امر کمبود مواد مغذی در این نمونه از گیاهان است. استفاد از کود سیلیکات پتاسیم منجر به غنی سازی خاک گلدان از عناصر سیلیس و پتاسیم می شود؛ بنابراین با گذشت زمان شاهد رشد کمی و کیفی گیاه خواهید بود.

کاربرد کود سیلیکات پتاسیم در رشد گیاهان زینتی

در نهایت، استفاده از کود سیلیکات پتاسیم می تواند به حفظ محیط زیست کمک کند. این کود می تواند به کاهش استفاده از کودهای شیمیایی و سموم شیمیایی کمک کند و در نتیجه به حفظ زمین و منابع آب کمک کند.

با توجه به مزایای بسیاری که استفاده از کود سیلیکات پتاسیم دارد، کشاورزان و باغداران می توانند از این کود به عنوان یک راه حل موثر و پایدار برای بهبود عملکرد و کیفیت محصولات خود استفاده کنند. این کود می تواند به حفظ تعادل زمین و بهبود شرایط محیط زیست کمک کند و در نتیجه به توسعه پایدار و مستدام کشاورزی کمک کند.

برای مشاهده کیفیت و آنالیز محصولات سیلیکات پتاسیم جامد و مایع کلیک کنید.

مرغوب و خالص بودن سیلیکات پتاسیم نقش زیادی در موثر بودن این کود بر روی محصولات کشاورزی دارد. شرکت ایران سیلیکات با تولید  سیلیکات پتاسیم جامد ریشیو 2.2 گامی موثر در صنعت کودسازی و کشاورزی برداشته است. برای ثبت سفارش و مشاوره رایگان با شماره تلفن های موجود در سایت تماس بگیرید.

سیلیکات پتاسیم چیست؟

تاثیر شگفت انگیز کاربرد سیلیکات پتاسیم برای برنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *